?

İnternet Sitesi Tasarlamak


İnternet Sitesi tasarlamak farklı programlama dillerinde teknik bilgi, kullanıcı tecrübesi bilgisi, ihtiyaçların testpiti konusunda tecrübeye birikimine ihtiyaç vardır. İnternet sitesi tasarlarken içerik ile ziyaretçi potansiyelini buluşturmada bir çok noktaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Ziyaretçinin olabildiğince az tıklama ile istediği sonuca varabilmelidir. Ayrıca az sayıda tıklama yaptırırken ziyaretçiye aynı zaman içeriğinde ziyaretçinin anlayabilir olması gerekmektedir. Yeteri kadar içerik olduğu gibi bu destekleyeceği kadar görsel zenginliğide olması gerekmektedir. Sayfa yada sayfalar anlaşılır olduğu kadar göz doygunluğu da olması gerekmektedir. Her ziyaretçi için farklı değerlendirme kriterleri olduğu için ortalama değerlendirme sonuçlarına göre sayfa yada sayfalar oluşturulmalıdır.

 

 

İnternet Sitesinde Bulunması Özellikler

- Görsellik :  Ziyaretçiye beğeni kazandıracak görsellik olması gerekemktedir.
- İçerik : Verilmek istenen bilgi ve dökümanların hepsini barındırması gerekmektedir.
- Sadelik : Ziyaretçinin kolayca anlayabileceği aradığını bulabileceği formatta olması gerekmektedir.
- Hız : Gereksiz içerik, resim koddan arındırılarak en iyi hızda olması gerekmektedir. Burada server hızı kodlama çok önemlidir.
- Arama Motoru Uyumu : Arama motorları optimizasyonu konusunda otomatik ve uyumlu olması lazım. Ayrıca web site yöneticisi tarafında yönetilebilir olması lazım.
- Güvenlik : Server ve kodsal olarak güvenlik açıkları için devamlı kontrol ve takip edilmelidir.